عصب کشی دندان کودکان بررسی مهمترین سوالات

عصب کشی دندان کودکان بررسی مهمترین سوالات

عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان : بطور کلی یک سری روش های دندانپزشکی در کودکان وجود دارد مثل ترمیم دندان های شیری و عصب کشی، روکش کشیدن و مبحث فضا نگه دار دندان های شیری و در مورد ترمیم دندان ها تقریبا شباهتی به دندان های دائمی دارند.

عصب کشی دندان کودکان – عصب کشی دندان کودکان

و مبحثی که بسیار مورد اهمیت هست، عصب کشی دندان ها است که بیشتر والدین سوال میکنند، برخی از پرسش و پاسخ ها در ادامه بررسی می شوند :

آیا دندان های شیری عصب دارد؟

در پاسخ می توان گفت بله دندان های شیری هم مانند دندان های دائمی دارای عصب می باشند.

اینکه عصب کشی آنها عصب دندان های دائمی را از بین نمی برد؟

خیر، چون سیستم عصب دهی این دو دندان جدا می باشد و رابطه ای بین عصب کشی دندان شیری و عصب کشی دندان دائمی نیست .

عصب کشی دندان های شیری کودکان به دو شیوه انجام می شود:

  • درمان پالپوتوممی
  • درمان پالپکتومی

یعنی قطع قسمت ناحیه مرده عصبی از ناحیه تاجی، و در این روش ما دخل و تصرفی در درمان پالپوتومی در ناحیه ریشه نداریم.

عصب کشی دندان کودکان – عصب کشی دندان کودکان

عصب دندان از همان ناحیه تاجی قطع می شود و با موادی پر می شود و روی ان ترمیم یا روکش روی آن قرار می گیرد.

در درمان پالپکتومی : وارد ناحیه ریشه شده و مانند عصب کشی دائمی بزرگسالان قسمت بافت مرده دندان از داخل ریشه هم خارج کرده و با موادی پر می شود و مجددا تاج پر می شود و روی آن روکش یا ترمیم صورت می گیرد.

 

پیش ساخته بودن روکش دندان کودکان

روکش دندان کودکان از پیش ساخته شده است هر دندانی سایز خودش را دارد.

این روکش ها جنس آنها فلزی هست استیل زنگ نزن هست.

عصب کشی دندان کودکان – عصب کشی دندان کودکان

این روکش ها پس از عصب کشی و یا ترمیم مطابق با ساختار آن دندان روی دندان قرار می گیرد و با تراش مختصری روی دندان انجام می شود و مشکلی برای کودک بوجود نمی آید و ساختار باقی مانده دندان را حفظ کرده از شکستگی آن جلوگیری می کند.

عصب کشی دندان کودکان و درد عصب کشی در دندان کودکان

والدین همانطور که زمان واکسیناسیون کودکان خود توجه دارند باید در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان خود توجه داشته باشند و ممکن است زمانی متوجه این امر می شوند که دندان شیری کودک دارای درد زیاد است و پوسیدگی های شدید دندانی داخل دهان کودک به وجود آمده است.

عصب کشی دندان کودکان – عصب کشی دندان کودکان

در این حالت لازم به ذکر است : وقتی دندان به درد می آید پوسیدگی از سطح مینای دندان عبور کرده و در واقع وارد عاج دندان شده و حتی بعضی وقت ها مشاهده می کنیم عصب دندان را هم درگیر کرده در این مواقع برای برداشتن پوسیدگی ها دندان توسط دندان پزشکی کودکان معمولا اگر پوسیدگی خیلی نزدیک به عصب دندان شده و عصب را درگیر کرده باشد باید عصب کشی انجام شود.

حتی بعضی مواقع عفونتی کرده باشد چاره ای جز عصب کشی و یا همان پالپوتومی و در مواقع پیشرفته تر پالپکتومی نیست برای بی حس کردن عصب دندان مورد نظر برای آماده سازی عصب کشی روش های مختلفی پیشنهاد می شود مطمئنا دندانپزشک کودکان از بهترین شیوه برای بی درد کردن روند عصب کشی استفاده می کنند.

عصب کشی دندان کودکان – عصب کشی دندان کودکان
اصولا بعد از بی حسی در حین عصب کشی و حتی بعد از آن هم کودک هیچ دردی احساس نخواهد کرد مگر اینکه دندان مذکور بعد مدتها زیر این پوسیدگی های شدید مانده باشد و بافت های واقع در داخل دندان ، بافت های پالپی دندان شدیدا ملتهب شده و یا حتی عفونی شده باشد که در اینصورت با صلاح دید دندان پزشک کودکان پالپوتومی تبدیل به پالپکتومی می شود و عصب ریشه دندان هم خارج می شود و در صورت نیاز از مسکن و آنتی بیوتیک هم تجویز می شود.

عصب کشی دندان کودکان – عصب کشی دندان کودکان

نتیجه گیری 

در خاتمه باید عرض کنم برای تجربه ناخوشایند و برای جلوگیری از ساختن یک تجربه ناخوشایند برای بچه ها بهتر است ویزیت های دوره ای هر سه الی شش ماهی یکبار انجام شود، کوچکترین پوسیدگی که ایجاد می شود همان موقع ترمیم شود و کار به عصب کشی ،پالپوتومی ،پالپکتومی و حتی بعضی مواقع خارج کردن دندان نرسد و بهداشت دهانی کامل کودک طبق مواردی که دندان پزشک کودکان می گویند رعایت شود.

قدیمی دندانپزشک کودک در تهران

نوشته شده توسط : دکتر سارا قدیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته :

مقالات

برچسب ها :

تاریخ : ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۴۰ ب٫ظ

کلیه حقوق قالب برای دندانپزشک اطفال دکتر قدیمی محفوظ است | طراحی و سئو عصر اطلاعات